The Stones of Grand Bazaar Logo
Kapalıçarşı'nın Taşları kitabı

Kapalıçarşı'nın Taşları

Fatoş Altınbaş'ın, 500 yıllık Kapalıçarşı geleneğinin bir parçası olan mücevherat ustalarına ve kıymetini hiç yitirmemiş dünyasına saygı duruşunda bulunan kitabı “Kapalıçarşı’nın Taşları – The Stones of Grandbazaar”, iki yıllık bir araştırmanın sonucunda akademisyenin doktoratezi olan “Kapalıçarşı'da El Yapımı Mücevherat Ustaları, Bir Dönüşüm Hikayesi”ni derinleştirmesiyle hayat buldu.

Fransız fotoğraf sanatçısı Chloe Le Drezen tarafından fotoğraflanan kitap, masalsı akıcılığıyla Kapalıçarşı tarihini kolay ve zevkli bir biçimde okuyucuya sunuyor. Binlerce yıldır kötülüklere karşı bir tılsım olarak kabul edilen, güzelanların tanığı mücevhere ve Kapalıçarşı’da zanaat yapan mücevherat ustalarının hayatına dikkat çeken “Kapalıçarşı’nın Taşları – The Stones of Grandbazaar”, ustaların esinlendikleri eşsiz tarih ve dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan çok kültürlü yapıya da ışık tutuyor.

Fatoş Altınbaş'ın bu özel kitaptan yola çıkarak hayata geçirdiği pop-up sanat ve tasarım mekânı “The Stones of Grandbazaar Art&Design” Akaretler’de 2 ay boyunca ziyaretçilere açık olacak. Fatoş Altınbaş'ın kreatif direktörlüğünü üstlendiği ve Fransız fotoğraf sanatçısı Chloe Le Drezen’in Kapalıçarşı’da çektiği fotoğraflardan oluşan serginin yanısıra; konusunda öne çıkan isimlerle söyleşiler gerçekleştirilecek olan mekânda, her biri Ermeni ustalar tarafından tasarlanan eşsiz parçalardan oluşan Mevaris Mücevher Koleksiyonu-Mevaris Collection da yer alıyor.